Ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Čepurin zahvalio se srpskim prijateljima na izrazima saučešća povodom tragedije aviona kod Sočija, istakavši da je zahvalan predsedniku Vlade Aleksandru Vučiću, koji je još jutros lično posetio Ambasadu i preneo saučešće rukovodstvu Rusije, kao i porodicama i bližnjima poginulih.
Čepurin je u izjavi za Sputnjik takođe podsetio da je 26. decembar proglašen za dan žalosti u Rusiji, navodeći da će u ambasadi sutra od 12 do 17 časova biti otvorena Knjiga žalosti.
Prema rečima ambasadora, u zoni nesreće aviona u potrazi učestvuju četiri broda i šest helikoptera, bespilotne letelice i više od 100 ronilaca. Među poginulima je, kaže ambasador, i legendarna Jelisaveta Glinka, „doktor Liza“, koja je prevezla na stotine teško bolesne dece i staraca iz Donbasa u najbolje moskovske i sanktpeterburške klinike. Vozila je lekove i humanitarnu pomoć u Siriju.
Čepurin je sa žaljenjem konstatovao da su među poginulima u katastrofi i umetnici Akademskog ansambla pesme i igre ruske armije „Aleksandrov“, uključujući i direktora Ansambla Valerija Halilova.
„Taj ansambl u Srbiji i čitavom svetu dobro znaju i vole ga. Njega je osnovao 1928. kompozitor i dirigent Aleksandar Vasiljevič Aleksandrov, autor himne SSSR-a i Ruske Federacije. Aleksandar Vasiljevič je, uzgred, napisao mnoštvo popularnih patriotskih pesama, uključujući onu napisanu prvih dana Velikog otadžbinskog rata ’Ustaj, zemljo ogromna, ustaj u smrtni boj‘. S tom genijalnom pesmom vojnike su ispraćali na front. Njegova je i pesma o Crvenoj armiji ’Nesalomiva i legendarna…‘“, podsetio je Čepurin i dodao da je Ansambl 2013. snimio zvanično izvođenje himne savremene Rusije, koje se može čuti na ceremonijama.
Ambasador primećuje da u Srbiji kada na ruskom izvode „Ustaj, zemlji ogromna…“ svi u sali ustaju, a kako kaže, ansambl „Aleksandrov“ je odlično izvodio i pesme „Tamo daleko“, „Podmoskovske večeri“, „Kaljinka“.
„Aleksandrov“ je inače brzo stekao svetsku slavu i zadržao je skoro 90 godina. To je jedan od kulturnih brendova Rusije, zajedno sa Boljšim teatrom, Ermitažom, Tretjakovskom galerijom, Kremljom. Samo poslednjih godina Ansambl je obišao 70 zemalja Evrope, Azije, Afrike i Amerike i svuda su njegovi nastupi imali ogroman uspeh. Njegov rad je označio početak stvaranja i razvoja kolektiva novog tipa — ansambala pesme i igara, a po uzoru na njega nastali su mnogi ansambli van Rusije.
„Ansambl broji 186 ljudi, a u avionskoj katastrofi je poginuo cvet Ansambla, uključujući glavne soliste, hor, balerine — ukupno 64 umetnika. Ansambl je više puta nastupao u Srbiji i uvek nailazio na srdačan i prijateljski prijem. Umetnici Ansambla su mi pričali kako vole da dolaze u Srbiju i da je ovde zahvalna publika i da se u Beogradu osećaju kao kod kuće. Bili su oduševljeni zemljom, gradom, ljudima“, ispričao je ambasador Čepurin.
„Aleksandrov“ je u Beogradu nastupao 1956, 1994, 2000, 2006, 2010, 2012. i 7. septembra 2015. godine.
„One teške 2000. nastupio je i u Beogradu, i u Novom Sadu. Na tim nastupima bio je i aktuelni premijer Aleksandar Vučić, kako mi je danas rekao, a 2015. godine bio je Tomislav Nikolić“, naveo je Čepurin, s tugom ukazujući da Ansambl očekuje nimalo lak period obnove.
Zahvalan sam, ističe ambasador, Aleksandru Vučiću na izuzetnoj ideji da se u Beogradu održi koncert u znak sećanja na poginule umetnike kako bi se dala dodatna energija za obnovu Ansambla.
„Dozvolite mi da izrazim iskrenu zahvalnost svoj srpskoj braći koji zajedno s nama tuguju za poginulima“, rekao je na kraju Čepurin.