„Kremlj na ovo reaguje sa žaljenjem. Dugo smo imali takve informacije. Znamo da u brojnim evropskim prestonicama ambasadori nekih država energično preporučuju rukovodstvu tih zemalja da ni na koji način ne sarađuju sa Rusijom u oblasti humanitarne pomoći; ambasadori, koji ne poštuju norme diplomatskog ponašanja, zahtevaju da se odbije pomoć koja je već bila ili je u procesu realizovanja“, odgovorio je Peskov na zahtev da prokomentariše takvu zabranu kontaktiranja Rusije radi medicinske i humanitarne pomoći.
„To je za žaljenje uopšte, a posebno može izazvati žaljenje i nerazumevanje u ovom teškom periodu za ceo svet koji, naprotiv, od nas zahteva saradnju, međusobnu pomoć i uzajamno poverenje“, zaključio je predstavnik Kremlja.
Ranije je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov, u članku za kineski list „Global tajms“ spomenuo da se sada na račun Rusije čuju optužbe da ona želi da iskoristi humanitarnu i medicinsku pomoć za „jačanje geopolitičkog uticaja“. Prema njegovim rečima, čak je došlo do „ponižavajućih zabrana da se od Rusije zatraži medicinsko-humanitarna pomoć, bez obzira koliko je situacija teška, što protivreči osnovnim diplomatskim normama“.