Uspešno ste se registrovali!
Molimo vas, ulogujte se putem linka koji vam je poslat na
Artem Dovbik slavi gol koji je doneo pobedu Ukrajini nad Švedskom u osmini finala Evropskog prvenstva - Sputnik Srbija

Ukrajina slavi heroja Dovbika i čeka duel sa Engleskom! /video/

Pratite nas
Fudbaleri Ukrajine savladali su Švedsku rezultatom 2:1 posle produžetaka i plasirali se u četvrtfinale Evropskog prvenstva.
Ukrajina je do trijumfa došla golom u prvom minutu nadoknade drugog produžetka, a heroj nacije je bio rezervista Artem Dovbik, koji je postigao prvi gol u karijeri za svoju reprezentaciju.
Izabranici čuvenog Andreja Ševčenka će se u četvrtfinalu sastati sa Engleskom.
Ukrajincima je ovo prvi put da su došli do četvrtfinala Evropskog prvenstva.
​Mirno je bilo na početku utakmice, sve do 11. minuta, kada je Jaremčuk imao veliku šansu koju nije iskoristio, pošto mu je Olsen odbranio udarac u situaciji jedan na jedan.
Šveđani su imali narednu priliku, ali se inicijativa ubrzo vratila na stranu Ukrajinaca.
Veći posed lopte isplatio se u 27. minutu kada je Zinčenko ostao sam i jako snažnim i preciznim udarcem pogodio za 1:0.
Obe reprezentacije igrale su ofanzivno, ali prilika nije bilo sve do 43. minuta.
Tada je Forsberg uz mnogo sreće uspeo da izjednači na 1:1, te se sa tim rezultatom otišlo na poluvreme.
Nastavak utakmice je počeo sa mnogo želje na obe strane, a ubrzo su krenule da se stvaraju prilike.
U samo dva napada viđene su dve stative, po jedna na obe strane, ali su mreže mirovale.
U 60. minutu Isak je izašao pred Bučšana, a šest minuta kasnije je šansu imao Kuluševski, da bi nedugo zatim fenomenalni Forsberg pogodio prečku.
U poslednjih petnaestak minuta nije viđeno mnogo prilika, jer je umor odradio svoje, pa se otišlo u produžetke.
Selektori su na startu produžetka pokušali da osveže svoje sastave, pošto je bilo evidentno da nijedni ni drugi nemaju snage da igraju u ritmu u kojem su prethodno igrali.
Situacija se značajno zakomplikovala za Šveđane u 99. minutu, kada je Danijelson katastrofalno startovao nad Besedinom, povredivši ga i usput zaradivši direktan crveni karton.
Do kraja prvog produžetka viđen je pritisak Ukrajine uz jednu manju, bezopasniju priliku i nekoliko kornera.
U drugom produžetku nastavili su da se povređuju igrači na obe strane, ali nijedan peh nije bio onoliki koliki je bio Besedinov.
Najveću priliku u dodatnih 30 minuta propustio je Dobvik, koji je lansirao loptu preko gola iz stopostotne šanse, ali je istovremeno bio i ofsajd.
Sudbonosni momenat dogodio se u 121. minutu, kada je Zinčenko centrirao, a na loptu natrčao Dovbik, koji je pogodio za 2:1 i veliko slavlje u Ukrajini.
Kraj!

Ukrajina je pobedila Švedsku sa 2:1 i zakazala duel u četvrtfinalu sa Engleskom!

120+1' Gooooooool!

Zinčenko je centrirao, a Dovbik je natrčao na loptu i glavom je smestio iza leđa Olsena.

Prvi gol mladog napadača u karijeri za svoju reprezentaciju.

2:1 za Ukrajinu!

23:24 29.06.2021
116' Sve je manje vremena...

Ukrajnici napadaju, stvaraju šanse, ali ne mogu do gola. Sve smo bliži jedanaestercima.

23:15 29.06.2021
110' Ofsajd spasao Dobvika bruke

Malinovski je poslao pas ka Dobviku, koji je bio sam pred golmanom Švedske. Poslao je loptu daleko iznad gola iz stopostotne šanse, ali i da je pogodio ne bi se važilo, jer je linijski sudija podigao zastavicu.

23:06 29.06.2021
Kraj prvog produžetka
23:05 29.06.2021
104' Prilika za Ukrajince

Prva prilika u prvom produžetku, ali bez veće opasnosti po gol Olsena.

Besedin je ozbiljnije povređen i uz pomoć medicinskog osoblja napušta teren.

23:00 29.06.2021
99' Crveni za Danijelsona!

Danijelson je pokosio Besedina. Orsato je prvo pokazao žuti karton, a onda posle gledanja ponovljenog snimka promenio odluku i isključio Šveđanina.

Verovatno najružniji start na prvenstvu.

Besedin, koji je ušao u igru na startu produžetka, ne može da nastavi meč, pa umesto njega ulazi Cigankov.

22:58 29.06.2021
97' Trostruka izmena Andersona

Pokušavaju oba selektora da osveže svoje ekipe, pošto je jasno da je većina igrača izuzetno umorna.

Za Švedsku su na terenu Kvejson, Berg i Kleson, a izašli su Kuluševski, Isak i Larson.

22:55 29.06.2021
95' Dve promene Ševčenka

Selektor Ukrajine je izbacio Jaremčuka i Stepanenka, a ubacio Besedina i Makarenka.

Produžeci!

Igraće se još dvaput po 15 minuta.

22:45 29.06.2021
2 minuta nadoknade
22:44 29.06.2021
89' Kuluševski nije mogao sam

Dobio je loptu u kaznenom prostoru protivnika, ali je oko njega bilo nekoliko Šveđana i nijedan saigrač. Šutirao je iz teške pozicije i od svega dobio samo korner.

22:43 29.06.2021
88' Umor je odradio svoje, sve smo bliži produžecima

Vidi se želja i kod jednih i kod drugih, ali je pakleni ritam u prethodnih 88 minuta uzeo danak.

22:37 29.06.2021
83' Povredio se Augustinson

Neće moći da nastavi utakmicu, pa ga menja Bengtson. Izlazi i Lustig, a ulazi Kraft.

Ševčenko je dosad napravio samo jednu promenu, kada je u 61. minutu izbacio Šaparenka, a ubacio Malinovskog.

75' Nema odmora

Nastavljaju se napadi i jednih i drugih, nešto više Ukrajinaca u ovim trenucima. U poslednjih pet minuta nema prečki i stativa, ali ritam nije značajno opao.

69' Prečka!

Emil Forsberg je definitivno igrač utakmice, zasad. Predriblao je nekoliko protivničkih defanzivaca, namestio se na desnu nogu i – pogodio prečku!

22:21 29.06.2021
66' Bomba Kuluševskog, pa prilika i na drugoj strani!

Izuzetan šut krilnog napadača Švedske, ali gola nema. Sjajna odbrana Buščana.

Usledila je prilika na drugoj strani, ali je Jarmolenkov udarac bio prelak plen za Olsena.

22:20 29.06.2021
60' Veliki promašaj Isaka

Rasplamsala se borba. Napadač Švedske Isak je mogao da donese prednost svojoj ekipi, ali...

56' Ponovo stativa!

Dve stative u dva napada! Forsberg je plasirao loptu koju golman Ukrajine nije mogao da dohvati, ali ga je zaustavio okvir gola.

55' Stativa!

Jarmolenko je majstorski ostavio loptu Sidorčuku, a on je pogodio – stativu! Olsen je bio skamenjen, ali je imao sreće.

22:09 29.06.2021
53' Velika borba

Napadaju i jedni i drugi u nastavku. Prilike se ređaju na obe strane, ali nema kolosalnih, pa mreže miruju.

22:04 29.06.2021
Počelo je drugo poluvreme
Kraj prvog poluvremena
43' Gol – 1:1!

Strelac je Emil Forsberg.

Primio je loptu Forsberg na dvadesetak metara od gola, namestio se na levu nogu, a onda uz mnogo, mnogo sreće savladao golmana Ukrajine.

Lopta je zakačila Zabarnjija, promenila pravac i završila u mreži.

1:1 u Glazgovu!

21:41 29.06.2021
40' Ukrajina napada, Švedska čeka kontru

Maltene od početka meča Ukrajinci imaju terensku incijativu. Šveđani svoju šansu traže preko kontri, ali nikako da je dobiju.

21:32 29.06.2021
32' Pretnje na obe strane

Prvo je Larson pokušao da izjednači, da bi minut kasnije Jarmolenko imao dobru šansu.

Ostaje 1:0 za Ukrajince...

21:27 29.06.2021
27' Vodi Ukrajina!

Strelac je Zinčenko.

Ponovo je napad krenuo po desnom boku, koji Ukrajinci konstantno eksploatišu. Ovog puta je lopta završila na suprotnoj strani kod Zinčenka, koji je raspalio po lopti i učinio Olsena nemoćnim.

1:0 za Ukrajinu!

21:21 29.06.2021
19' Prete Šveđani!

Švedska je posle šanse Jaremčuka imala nekoliko solidnih šansi.

Najbolju je propustio Aleksander Isak u 19. minutu, kada je njegov udarac završio tik pored desne stative.

21:11 29.06.2021
11' Jaremčuk promašio veliku šansu

Definitivno najbolja prilika večeras. Ukrajina je uspela da izbegne ofsajd zamku rivala, a onda je Jaremčuk mogao da donese prednost. Međutim, Olsen je sjajno reagovao.

8' Mirno na početku

Ukrajinci drže loptu u svojim nogama, ali ne uspevaju da stvore prilike.

Švedska je dobila prvi korner na utakmici i uputila prvi udarac, ali promene rezultata nema.