Kremlj: U Ukrajini se neće desiti Staljingrad
© Sputnik / Sergeй Averin / Uđi u foto-galerijuPripadnici Narodne milicije DNR na borbenom vozilu pešadije u ulici u Marijupolju

© Sputnik / Sergeй Averin
/ Portparol Kremlja Dmitrij Peskov prokomentarisao je pozive da se u Ukrajini ide do kraja. Kako je istakao, ne postoje nikakvi planovi da se u Ukrajini "dogodi Staljingrad".
„Nemamo nikakav Staljingrad u kalendaru i ne bi trebalo da ga bude. I što je najvažnije, ovde ne bi trebalo da ima mesta za emocije. Pregovorima se bave profesionalci, treba im verovati. Stav ruske strane je dobro poznat, logičan, ima čvrstu osnovu i taj stav se nije promenio“, rekao je Peskov.

VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
„Nastavljamo da radimo, a emocije prepustimo našim neprijateljima“, dodao je on.
O pregovorima Kijeva i Moskve
On je dodao da u Kremlju, nakon još jedne runde rusko-ukrajinskih pregovora u Istanbulu, za sada ne mogu da navedu ništa iole obećavajuće – pred delegacijama je velik posao, ali pozitivno je to što je ukrajinska strana konačno počela da formuliše konkretne predloge i „stavlja ih na papir“.
„Pozitivno je da je ukrajinska strana počela konkretno da formuliše i stavlja na papir ono što predlaže. Do sada to nismo uspeli da postignemo. To je pozitivan faktor. Što se ostalog tiče, za sada ne možemo da konstatujemo nešto iole obećavajuće, neke pomake. Još uvek predstoji veoma velik posao“, odgovorio je Peskov na pitanje o reakciji Kremlja na pregovore u Istanbulu.
U utorak su na pregovorima u Istanbulu predstavnici Moskve i Kijeva razmenili predloge za rešavanje situacije u Ukrajini.
Peskov je dodao i da još nema napretka po pitanju humanitarne operacije u Marijupolju.
Ranije je saopšteno da je Jelisejska palata nakon telefonskog razgovora francuskog predsednika Emanuela Makrona i ruskog lidera Vladimira Putina saopštila da je humanitarna operacija u Marijupolju „u ovoj fazi“ nemoguća.
Bitka za Staljingrad ili Staljingradska bitka bila je glavna prekretnica u Drugom svetskom ratu i smatra se najkrvavijom bitkom u ljudskoj istoriji. Trajala je od 17. jula 1942. do 2. februara 1943. godine.
Specijalna vojna operacija u Ukrajini
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.
Ministarstvo odbrane Rusije redovno naglašava da ruska vojska ne nanosi nikakve udare po gradovima Ukrajine: vojna infrastruktura se onesposobljava visokopreciznim sredstvima.