Moja jedinica je posle oslobođenja severa Srbije trebalo da ide na Kosovo, ali je Tito to izričito zabranio. Pobunili su se Šiptari, trebalo je da idu na Sremski front. Da su Sovjeti otišli, danas bi bilo drugačije, kaže za Sputnjik Milan Runić, jedini tenkista Srbin, pripadnik Sovjetske armije.
Vasilij Sokolov (1919-1990), sovjetski pisac, autor u Rusiji poznate trilogije o Velikom otadžbinskom ratu kojoj je dao visoku ocenu maršal Georgij Žukov, učestvovao je u oslobodilačkom pohodu Crvene armije u sastavu 3. Ukrajinskog fronta.
U muzej nacionalnog parka „Ruski Arktik“ u Arhangelsku 2016. godine dostavljeni su ostaci tajne nemačke meteorološke stanice koja je bila u funkciji od 1943–1944. godine na arktičkom arhipelagu Zemlja Franje Josifa. To je bio samo deo „arktičkog projekta“ Trećeg rajha.
U arhivu „Borbe“ nedavno su pronađene nove fotografije koje svedoče o operacijama sovjetske vojske u obračunu s nacističkim trupama, a biće predstavljene javnosti na izložbi „Nezaustavljiv hod Crvene armije na putu ka Berlinu“.
Istoričari i dalje aktivno proučavaju tajne „pokretače“ koji su podstakli nacističku Nemačku da napadne SSSR 22. juna 1941. godine. Tu spada i igra iza kulisa Berlina i Londona, tokom koje je u maju 1941. godine zamenik Adolfa Hitlera u stranci, Rudolf Hes, odleteo na Britanska ostrva.
Prvom sednicom novog saziva Skupštine Srbije predsedavaće Smilja Tišma.Ne samo zato što je najstarija. Ova čast ukazana joj je i zato što je pobedila užase dečjih logora Nezavisne Države Hrvatske i Jasenovac. Lični je svedok velike istorijske tragedije srpskog naroda.
Veličanstvenu Vojnu paradu na Crvenom trgu, održana povodom 75. godišnjice od pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu predvodio je general-pukovnik Oleg Saljukov. Pred početak parade, ministar odbrane Sergej Šojgu je, prolazeći kroz kapiju Spaske kule u Kremlju, tradicionalno skinuo šapku i prekrstio se.
Povlačeći se posle poraza u Bici za Staljingrad, nacisti su ostavili veliki broj eksplozivnih naprava „prerušenih“ u svakodnevne kućne predmete. Šolja koja krije jednu od tih nemačkih mina, čuva se u Muzeju savremene istorije Rusije.
Period između dva svetska rata bio je veoma turbulentan za mnoge kompanije, ali bilo je i onih koje su iskoristile situaciju i sarađivale sa nacistima - među njima i dobro poznate američke kompanije. Ovo je priča o američkim biznismenima koji su napredovali zahvaljujući poslovanju sa Hitlerovim režimom.
Tokom Drugog svetskog rata, mnoge sovjetske fabrike su evakuisane i preseljene na bezbedno, a i one koje se nisu bavile namenskom industrijom preorijentisane su za potrebe vojske. Konditorska fabrika „Crveni oktobar“, koja se nalazila u Moskvi, prošla je i evakuaciju i prenamenu, ali za sve vreme rata nije prestala da proizvodi — čokoladu.
Beograđanin Bane Gajić ovih dana otkrio je verovatno poslednju uspomenu na herojsku akciju Crvene armije u oslobađanju Beograda od fašista – natpis „Provereno min net“ (provereno, nema mina). Uz pomoć Sputnjika, grad je hitno reagovao i ta uspomena će biti sačuvana za buduće generacije.
Tokom Drugog svetskog rata žene su morale da obuku uniforme i da se bore rame uz rame s muškarcima. Kažu da rat nema žensko lice, ali su se na frontovima sovjetske ratnice isticale ne samo lepotom, nego i veštinama na kojima su im zavideli mnogi vojnici.
Ni sedam i po decenija od završetka Drugog svetskog rata ne prestaju pokušaji umanjenja značaja uloge Sovjeta u pobedi nad nacizmom. Istoričar Goran Miloradović nema dileme da je onog trenutka kada je nestao zajednički neprijatelj nestalo i savezništvo.
Obeležavanje 9. maja je obaveza nas boraca. Malo nas je ostalo i zbog toga što se danas falsifikuje istorija kod onih koji su poraženi da bi sebe opravdali za ono što su radili protiv svog naroda, želimo da naša pokolenja znaju šta je sve bilo, naročito ono što je srpski narod dao za pobedu nad fašizmom, a uloga Crvene armije bila je odlučujuća.
Nacistički obaveštajci ovladali su veštinom širenja dezinformacija među saveznicima putem radio-talasa nakon okupacije Francuske i kampanje za Atlantik. Međutim, tokom 1944. godine, NKVD i SMERŠ (kontraobaveštajna služba Crvene armije) pokrenuli su slične operacije i remetili prikupljanje obaveštajnih podataka Vermahta do samog kraja rata.
Ako želite da menjate poredak ustanovljen posle Drugog svetskog rata, uključujući i zone uticaja velikih sila, morate prethodno da promenite istoriju, otuda i pokušaji njene revizije i želja da se umanji uloga Sovjetskog Saveza u pobedi nad fašističkom Nemačkom.
Srbi i Rusi su bliski po muzici. Naši pevači izuzetno dobro razumeju i izvode rusku muziku, a Rusima je drago kada želimo da učestvujemo u njihovim programima. Smatraju nas bratskom zemljom.
U okviru projekta „75 godina od Velike pobede“ predstavljamo vam zanimljive istorijske priče iz Drugog svetskog rata, dokumente koje je deklasifikovalo rusko Ministarstvo odbrane, malo poznate podatke o istaknutim bitkama, operacijama, ličnostima i oružju...
Na Dan pobede nad fašizmom, 9. maja, iznad Crvenog trga će proleteti 75 aviona i helikoptera. Vladimir Putin će položiti cveće pored Večne vatre kraj zidina Kremlja, a njegov portparol Dmitrij Peskov nazdraviće votkom i zajedno sa milionima Rusa otpevati pesmu „Dan pobede“.
Slike srušenih ili izmeštenih sovjetskih spomenika u Evropi sve su brojnije kako se bliži obeležavanje 75. godišnjice Dana pobede nad fašizmom. Ne prestaju ni pokušaji Zapada da revidira taj istorijski period i stavi ga u kontekst aktuelnih političkih obračuna, čak ni u doba kada se čitav svet bori s pandemijom.