Poslednji pokušaj da se kosovska kriza reši mirnim putem i spreči bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije bila je mirovna konferencija o Kosovu koja je počela 6. februara 1999. godine u zamku Rambuje kod Pariza.
NATO bombardovanje Savezne republike Jugoslavije počelo je 24. marta 1999. godine. Intervencija Alijanse predvođene Sjedinjenim Američkim Državama izvršena je bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, zbog optužbi da srpske snage bezbednosti sprovode etničko čišćenje nad kosovskim Albancima.
Ni 20 godina posle NATO bombardovanja ne postoje precizni, zvanični izveštaji o počinjenoj materijalnoj šteti. Za dve decenije, zavisno od izvora, baratalo se podacima da šteta iznosi od nekoliko do čak sto milijardi dolara.
Posle Dejtonskog sporazuma 1995. procena državnog vrha SR Jugoslavije bila je da vojska treba da se sprema za nove izazove, jer je bio usvojen zaključak da se nije završilo razbijanje zemlje po šavovima. Znalo se da je agresija neminovna, ali je bila nepoznanica kojim tempom će biti izvršena i u kojoj formi.
Različiti su podaci o tome sa koliko je projektila NATO 1999. godine bombardovao Saveznu republiku Jugoslaviju, a slično je i sa podacima o količini osiromašenog uranijuma koji je korišćen. Ono oko čega nema sumnje, jeste da će štetne čestice nastale posle NATO udara ostati da lebde milijardama godina.
Različiti su podaci o tome sa koliko je projektila NATO 1999. godine bombardovao Saveznu Republiku Jugoslaviju, a slično je i sa podacima o količini osiromašenog uranijuma koji je korišćen. Ono oko čega nema sumnje jeste da će štetne čestice nastale posle NATO udara ostati da lebde milijardama godina.
TV reportaža „Živ sam da im i ovakav smetam“ u okviru Sputnjikovog specijalnog projekta 20 godina od NATO agresije, novinarke Senke Miloš, jedna je od tri reportaže zbog kojih je Sputnjik nagrađen na 24. Internacionalnom festivalu reportaže u selekciji TV reportaža.
Prvi tomahavk koji je doleteo u Beograd pao je meni na glavu. U Beogradu sam odrastao drugi put u životu. A u tom trenutku imao sam već 29 godina i nisam bio klinac, seća se novinar Jevgenij Baranov, koji je u vreme agresije NATO-a na Jugoslaviju bio dopisnik ruske televizije.
TV reportaža „Decu ti neću oprostiti“ u okviru Sputnjikovog specijalnog projekta 20 godina od NATO agresije, novinarke Maše Radović, jedna je od tri reportaže zbog kojih je Sputnjik nagrađen na 24. Internacionalnom festivalu reportaže u selekciji TV reportaža.
Vaš nalog je obrisan! Možete ga ponovo pokrenuti u narednih 30 dana, tako što ćete kliknuti na link u e-mail poruci koju ste dobili tokom procesa registracije naloga.