Srpska delegacija u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope sprečila je pokušaj Prištine da dobije stalna mesta u toj evropskoj instituciji.
Šef stalne delegacije Skupštine Srbije pri PSSE Aleksandra Đurović za Sputnjik kaže da je srpska delegacija, iako nije bila ni obaveštena ni konsultovana o memorandumu, koji bi to omogućio Prištini, ipak uspela da spreči njegovo usvajanje. Đurovićeva je istakla i da je posle uvida u taj tekst srpska delegacija uputila pismo predsedniku PSSE Pedru Agramuntu, tražeći da se taj predlog kao pravno neutemeljen skine sa dnevnog reda i da se ne dozvoli diskusija i rasprava o njemu.
„Takav jedan predlog koji je došao od generalnog sekretara Skupštine Evrope predviđao je mogućnost da oni (Priština) dobiju jasno označena mesta u plenarnoj sali, kao i da imaju mogućnost da govore i potpisuju predloge rezolucija, a da pre toga nemaju status koji bi tako nešto omogućio. To je u stvari pokušaj da na mala vrata ostvare prava bez ikakvih obaveza, jer svaki od statusa koje poslovnik previđa, a to su statusi zemalja-članica, partnera za demokratiju, posmatrača i specijalnih gostiju, podrazumeva tačnu i definisanu proceduru kako da se ti statusi obezbede. A oni bez apliciranja za bilo koji od tih statusa traže da imaju ista ona prava koja imaju oni koji su isključivo u vezi sa statusom dobijenim u Savetu Evrope“, objašnjava naša sagovornica.
Ona je istakla da iako je Predsednički kolegijum jednoglasno odlučio da se taj predlog skine sa dnevnog reda u četvrtak, u petak se situacija dodatno dramatizovala kada su predstavnici Albanije, Velike Britanije i Danske zatražili da predlog ponovo bude uvršten u dnevni red i da se o njemu glasa. Glasanje je prevagnulo u korist Srbije sa 15 glasova naspram pet, čime je taj pokušaj Prištine onemogućen.
Međutim, Đurovićeva dodaje da su pravila takva da Kolegijum SE ima obavezu da u narednom periodu omogući neku vrstu dijaloga između dve delegacije (Beograda i Prištine) kako bi se našao neki kompromis.
„Mislim da ću ja i u tim razgovorima, ukoliko do njih dođe, svakako insistirati na stavovima koje sam i do sada iznosila u susretima sa tom temom. Što se tiče SE, donošenje jedne takve odluke, koja bi predstavljala kršenje svih pravila i propisa po kojima radi SE, bilo bi loša poruka i za samu instituciju koja uživa ugled kao institucija koja promoviše baš zaštitu ljudskih prava i vladavinu prava. A što se tiče predstavnika Prištine sigurna sam da oni žele samo da istaknu svoju ’državnost‘, a ne da na teritoriju KiM-a donesu vladavinu prava ili nešto slično, kao i da eksploatišu u svoju korist i da se ’hvale‘ da su ipak na neki način uspeli da uđu u SE“, kaže Đurovićeva.
Ona dodaje da se delegacija Srbije cele ove godine suočava sa raznim pokušajima Prištine da im se omoguće dodatna prava koja im ne pripadaju. Đurovićeva navodi da su u više navrata sa predstavnicima u SE razgovarali o tim pokušajima Prištine i da su istakli da je za Beograd neprihvatljivo davanje bilo kakve vrste državnosti predstavnicima parlamenta Kosova i Metohije.
Ona je podsetila na statusno neutralnu poziciju koju SE ima prema jednostrano proglašenoj nezavisnosti KiM, Rezoluciju UN 1244 i rezoluciju koju je PSSE usvojila 28. janura ove godine u plenumu, i naglasila da predstavnici Prištine nisu aplicirali za članstvo u SE, „iako smo imali više puta priliku da slušamo da će to uskoro da se desi“. Razlog je, kako smatra Đurovićeva, manjak podrške koju imaju za takav korak.
Svi komentari
Prikaži nove komentare (0)
kao odgovor na(Prikaži komentarSakrij komentar)