75 godina od Velike pobede: Multimedija ― infografike i karikature
U okviru projekta „75 godina od Velike pobede“ predstavljamo vam detaljne infografike sa karakteristikama sovjetskog oružja koje je donelo pobedu Crvenoj armiji u Drugom svetskom ratu, kao i karikature o padu Trećeg rajha.
Deveti maj je poseban dan za Ruse jer se tada obeležava Dan pobede nad nacističkom Nemačkom. U Rusiji gotovo da nema porodice koja u Drugom svetskom ratu nije izgubila nekog bliskog člana.
Jurišni bombarder Il-2 učestvovao je u svim ratnim operacijama Crvene armije tokom Drugog svetskog rata Ovo je borbena letelica, proizvedena u najviše primeraka u istoriji: bilo je izrađeno više od 36 hiljada Il-2. Avion se koristio do 1954. godine i bio je u sastavu naoružanja mnogih zemalja, uključujući Jugoslaviju.
Prvi sovjetski džip GAZ-64/GAZ-67 „Ivan Vilis“ je vojni automobil sa pogonom na sva četiri točka, koji se za vreme Drugog svetskog rata koristio kao komandno-štabno vozilo, izviđačko vozilo, laki artiljerijski tegljač i nosač lakog naoružanja. Vozilo je napravljeno za rekordno vreme — 51 dan i proizvodilo se od 1941. do 1953. godine.
„Kaćuša“ je najpoznatiji sovjetski višecevni bacač raketa, a Crvena armija ju je aktivno koristila tokom celog Drugog svetskog rata. Tokom samo četiri godine, od 1941. do 1945. bilo je proizvedeno 6.800 komada. „Kaćuša“ je konačno izašla iz eksploatacije tek krajem osamdesetih.
Protivtenkovski topovi kalibra 45 milimetara koristili su se tokom celog rata. U početnoj fazi rata borili su se protiv tenkova, a od druge polovine 1943. godine korišćeni su za napad na pešadiju, laka oklopna vozila i bunkere. Za šest godina serijske proizvodnje proizvedeno je više od 37 hiljada komada.
Dana 25. aprila zatvorio se saveznički prsten oko Berlina. Sastanak sovjetskih i američkih trupa na Elbi je istorijski susret, zahvaljujući kome su preostale nemačke snage razbijene.
DŠK 1938. je mitraljez velikog kalibra sa postoljem, namenjen za uništavanje kopnenih i vazdušnih meta. Uveden je u operativnu upotrebu 1939. godine i prošao je ceo Drugi svetski rat. Ukupno je proizvedeno 9.000 primeraka. Prema ugovoru o licenci proizvodio se i u Jugoslaviji.
Špagin PPš-41 bio je najmasovnije proizvođeno individualno automatsko oružje Crvene armije tokom Drugog svetskog rata. Povučen je iz naoružanja u Sovjetskom Savezu tek sredinom 1960-ih. Ukupno je bilo proizvedeno oko šest miliona primeraka.
Nikada nećemo zaboraviti na žrtve Holokausta. U „Aušvicu“, „Treblinci“, „Belžecu“ i u ostalim logorima smrti tokom Drugog svetskog rata ubijeni su milioni Jevreja, Roma i ljudi drugih nacionalnosti, milioni nevinih ljudi, uključujući decu i žene. Većinu zatvorenika iz logora je oslobodila Crvena armija.
Vaš nalog je obrisan! Možete ga ponovo pokrenuti u narednih 30 dana, tako što ćete kliknuti na link u e-mail poruci koju ste dobili tokom procesa registracije naloga.